XIII Szachowe Mistrzostwa Świdnicy, 12.02.2023

W XIII Szachowych Mistrzostwach Świdnicy wzięło udział 143 uczestników. Najmłodsi szachiści rozegrali 7, a starsi 8 rund. Grano tempem 10 minut + 5 sekund na ruch. Turniej otworzył dyrektor MDK Świdnica – Zbigniew Curyl.

Wśród seniorów oraz w klasyfikacji generalnej Grupy A zwyciężył Marcin Pilzak (MMKS Wieniawa Leszno) przed Radosławem Szandurskim (UKS Giecek Radków) oraz przed Ryszardem Grossmannem (Wieża Pęgów).

Najlepszą juniorką do 19 lat okazała się Wiktoria Śmietańska (KSz Polonia Wrocław). Drugie miejsce zajęła Evelina Trofimova (MUKS MDK Śródmieście Wrocław), a trzecie Roksana Zapolska (KSz GAMBIT MDK Świdnica).

Pierwsze miejsce wśród juniorów do 19 lat zajął Piotr Madajczak. Drugi był Filip Nowak (obydwaj reprezentujący KSz Polonia Wrocław). Trzecie miejsce zajął Bartosz Klisowski (KS AZS Wratislavia).

Wśród juniorów do 15 lat zwyciężył Oleg Achinovich (WKSz HETMAN Wałbrzych). Drugi był Kacper Ugorek (KTS Kalisz), a trzeci Aliaksandr Sakharchuk (MUKS MDK Śródmieście Wrocław).

W Grupie B klasyfikację dziewcząt do 13 lat zdominowały szachistki Klubu GAMBIT MDK Świdnica, które zajęły wszystkie miejsca na podium. Wygrała Emilia Ćwirko. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Przychocka, a trzecie Julia Klima.

Wśród chłopców do 13 lat zwyciężył Antoni Sonibare (Wrocławski Klub Szachowy Hetman). Drugi był Igor Śliwowski (KSz GAMBIT MDK Świdnica), a trzeci Kamil Ugorek (KTS Kalisz).

Najlepszą szachistką do 11 lat okazała się Elżbieta Błaszkiewicz (UKS Giecek Radków). Kolejne miejsca zajęły Barbara Cnota (GLKS Goniec Żarów) oraz Natalia Karaś (KSz GAMBIT MDK Świdnica).

W klasyfikacji chłopców do 11 lat wygrał Jakub Owad (KSz Miedź Legnica), zajmując jednocześnie pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej całej Grupy B. Drugi był Borys Adamowicz (KS Polanica-Zdrój), a trzeci Kornel Waligóra (KSz GAMBIT MDK Świdnica).

W Grupie C wśród dziewcząt do 9 lat triumgowała Magdalena Białkowska (Rudnica), która minimalnie wyprzedziła Hannę Kasendrę (GLKS Goniec Żarów). Trzecie miejsce zajęła Oliwia Szczeblowska (KSz GAMBIT MDK Świdnica).

Najlepszym chłopcem do 9 lat i zwycięzcą klasyfikacji generalnej Grupy C z kompletem punktów został Artur Wojtania (MCKiS Jaworzno). Drugie miejsce zajął Bartosz Wisiński (Wrocław), a trzecie Krzysztof Remiszewski (UKS POGOŃ Oleśnica).

Najlepszą dziewczynką do 7 lat została Pola Pieszczoch (KSz GAMBIT MDK Świdnica). Drugie miejsce zajęła Róża Omańska (KSz GAMBIT MDK Świdnica), a trzecie Helena Drozdowska (Świdnica).

Wśród chłopców do 7 lat całe podium zajęli szachiści Klubu Szachowego GAMBIT MDK Świdnica. Zwyciężył Marcel Palcat. Drugi był Antoni Szachniewicz, a trzeci Michał Kowal.

Turniej został zrealizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Świdnicy oraz Stowarzyszenia Klub Szachowy GAMBIT MDK.

Sprawne przygotowanie i przeprowadzenie zawodów do zasługa pracowników MDK na czele z Leszkiem Matusem oraz rodziców zrzeszonych w Stowarzyszeniu na czele z Marcinem Krukiem i Markiem Śliwowskim.

Sędziował autor tej krótkiej relacji z pomocą Wojciecha Kowalczuka i Lecha Rębisza.