XI Memoriał Szachowy Michała Sośnickiego, Świdnica, 25-26.06.2022

W połowie lat dziewięćdziesiątych z inicjatywy Mirosława Sośnickiego w okresie wakacyjnym odbywały się w Świdnicy międzynarodowe festiwale szachowe. Po tragicznej śmierci Michała Sośnickiego, syna pana Mirosława, festiwale przybrały jego imię. W 2006 roku prawo organizacji turnieju przejęła Gmina Żarów. I tak X Międzynarodowy Festiwal Szachowy Pamięci Michała Sośnickiego odbył się w dniach 30 czerwca – 2 lipca 2006 roku. Niestety był to ostatni turniej z serii. Pamięć o Michale jest wciąż żywa wśród świdnickich szachistów, dlatego Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy wraz z Klubem Szachowym GAMBIT MDK Świdnica wystąpili do burmistrza Żarowa o przekazanie prawa do organizacji turnieju i otrzymali zgodę. Plany organizacji turnieju w czerwcu 2020 pokrzyżowała epidemia i dopiero w bieżącym roku zostały zrealizowane.

W ramach Memoriału odbyły się cztery turnieje:

Gr. A – 25.06 – turniej szachów szybkich dla juniorów starszych i seniorów
Gr. B – 25.06 – turniej szachów szybkich dla juniorów w wieku 10-13 lat
Gr. C – 25.06 – turniej szachów szybkich dla juniorów do 9 lat (z możliwością zdobycia V i IV kategorii szachowej)
Gr. D – 26.06 – turniej szachów błyskawicznych dla wszystkich chętnych

W Grupie A zwyciężył Czesław Stec (KSz Mikama Świdnica), który mikroskopijną przewagą wyprzedził Damiana Daniela (GLKS Goniec Żarów). Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej i pierwsze wśród juniorów wywalczył Oskar Perek (KSz GAMBIT MDK Świdnica).

W Grupie B w klasyfikacji generalnej zwyciężyła Roksana Zapolska (KSz GAMBIT MDK Świdnica), która dzięki punktacji pomocniczej wyprzedziła Jana Bednarskiego (GLKS Goniec Żarów). Wśród dziewcząt do 13 lat drugie miejsce wywalczyła Gabriella Gołębczyk (GLKS Goniec Żarów), a trzecie Aleksandra Przychocka (KSz GAMBIT MDK Świdnica). Wśród chłopców do 13 lat zwyciężył Igor Śliwowski. Drugi był Samuel Jacek, a trzeci Krzysztof Chrobak (wszyscy KSz GAMBIT MDK Świdnica). Wśród juniorek do 11 lat zwyciężyła Julia Strzeżek (KSz GAMBIT MDK Świdnica), a wśród juniorów do 11 lat za Janem Bednarskim miejsca zajęli Oskar Kiszkiel i Jan Kasendra (obydwaj GLKS Goniec Żarów).

W Grupie C wśród dziewcząt do 9 lat zwyciężyła Hania Kasendra (GLKS Goniec Żarów). Drugie miejsce zajęła Oliwia Szczeblowska (KSz GAMBIT MDK Świdnica), a trzecie Maria Stadnik (Strzegom). Wśród chłopców do 9 lat zwyciężył Oliwier Rozenek. Drugi był Jakub Kośnik (KSz GAMBIT MDK Świdnica). W grupie dziewcząt do 7 lat wygrała Maja Mazur. Wśród chłopców zwyciężył Hubert Griman (KS Polanica-Zdrój), który wyprzedził starszych zawodników i triumfował również w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajął Kamil Walczak (KSz GAMBIT MDK Świdnica), a trzecie Ignacy Kruk (KSz Mikama Świdnica).

W turnieju błyskawicznym (Grupa D) ze sporą przewagą (aż 2 punkty) zwyciężył Damian Daniel. Drugi był Przemysław Misiek (KS Górnik Polkowice), a trzeci Czesław Stec. Wśród juniorów zwyciężył Oskar Perek. Za nim uplasował się Marcel Misiek (KS Górnik Polkowice) oraz Radosław Zawada (KSz Mikama Świdnica).

SERWISY TURNIEJOWE

GALERIA ZDJĘĆ

[ess_grid alias=”grid-90″][/ess_grid]
[ess_grid alias=”grid-90″][/ess_grid]