IV Otwarte Mistrzostwa Jaworzyny Śląskiej w Szachach, 16.03.2024

16 marca odbyły się IV Otwarte Mistrzostwa Jaworzyny Śląskiej w Szachach. Na ich starcie stanęło 108 szachistów, którzy rywalizowali w trzech grupach turniejowych. W Grupie A grali seniorzy i juniorzy starsi. W Grupie B juniorzy do 13 lat, a w Grupie C juniorzy do 9 lat. Grupy A i B grały tempem 10 minut + 5 sekund na dystansie 8 rund, a Grupa C tempem 15 minut + 15 sekund na dystansie 7 rund.

W Grupie A zwyciężył Michał Turek (KSz GAMBIT MDK Świdnica) przed Przemysławem Borowskim (GLKS Goniec Żarów) i Czesławem Stecem (KSz MIKAMA Świdnica). Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Roksana Zapolska (GLKS Goniec Żarów). Druga była Katarzyna Borowska-Sorus (UKS Giecek Radków), a trzecia Aleksandra Przychocka (KSz GAMBIT MDK Świdnica). Wśród juniorów do 19 lat triumfował Dawid Szuber (UKS Giecek Radków) przed Remigiuszem Olejarczykiem (KSz Miedź Legnica) i Karolem Laszczyńskim (GLKS Goniec Żarów). Najlepszym juniorem do 15 lat został Jan Bednarski (GLKS Goniec Żarów). Drugie miejsce zajął Rafał Chyb (UKS Giecek Radków), a trzecie Igor Śliwowski (KSz GAMBIT MDK Świdnica).

W Grupie B zwyciężył Wiktor Stadnik (KS Górnik Polkowice), który w klasyfikacji do 13 lat wyprzedził Kacpra Synowskiego (KSz GAMBIT MDK Świdnica) i Pawła Króla (GLKS Goniec Żarów). Wśród dziewcząt do 13 lat zwyciężyła Emilia Ćwirko (KSz GAMBIT MDK Świdnica), która jako jedyna pokonała zwycięzcę całego turnieju, ustępując mu jednak w klasyfikacji generalnej niższą punktacją pomocniczą. Podium wśród dziewcząt uzupełniły Julia Klima i Natalia Karaś (obydwie KSz GAMBIT MDK Świdnica). Wśród chłopców do 11 lat zwyciężył Kornel Waligóra (KSz MIKAMA Świdnica). Drugi był Mateusz Marchlewicz (GLKS Goniec Żarów), a trzeci Marcin Karaś (KSz GAMBIT MDK Świdnica). Najlepszą szachistką do 11 lat została Elżbieta Błaszkiewicz (UKS Giecek Radków), która wyprzedziła Barbarę Cnotę (GLKS Goniec Żarów) i Oliwię Szczeblowską (KSz GAMBIT MDK Świdnica).

W Grupie C zwyciężył Mikołaj Pera (Wieża Pęgów) przed Aleksandrem Tomczykiem (KSz GAMBIT MDK Świdnica) i Robertem Zdanowskim (SP Jaworzyna Śląska). Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Zofia Szachniewicz (KSz GAMBIT MDK Świdnica). Na drugim miejscu uplasowała się Agata Buczek (GLKS Goniec Żarów), a na trzecim Oliwia Bartkowska (KSz GAMBIT MDK Świdnica). Wśród chłopców do 7 lat zwyciężył Filip Krzysztof, który wyprzedził Bartosza Rodziewicza (obydwaj KSz GAMBIT MDK Świdnica) i Igora Michalskiego.

Turniej odbył się dzięki zaangażowaniu Marcina Kruka – wicedyrektora Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej. W przeprowadzeniu zawodów pomagał Marek Śliwowski ze Stowarzyszenia GAMBIT MDK Świdnica. Sędziował i fotografował Marcin Korzekwa.