IV Mistrzostwa Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Szachach Szybkich, Świdnica, 12-13.11.2016

Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy już po raz czwarty zorganizował Mistrzostwa Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Szachach Szybkich. Na starcie stanęło łącznie 40 osób z sześciu placówek wychowania pozaszkolnego. Pierwszego dnia Mistrzostw rozegrano turniej drużynowy, a drugiego dnia turnieje indywidualne nauczycieli  i wychowawców oraz uczestników młodzieżowych domów kultury.

W rozgrywkach drużynowych zwyciężyła I drużyna MDK Fabryczna Wrocław, która wyprzedziła MUKS MDK Śródmieście Wrocław. Trzecie miejsce zajęła I drużyna CEKDiM Wrocław, a czwarte II drużyna CEKDiM Wrocław (jednocześnie zyskując tytuł najlepszej drużyny amatorskiej). Na piątym miejscu uplasowali się gospodarze: I drużyna MDK Świdnica, którzy minimalnie wyprzedzili drużynę MDK Radom.

Po raz kolejny mistrzem Polski nauczycieli i wychowawców placówek wychowania pozaszkolnego został mistrz międzynarodowy Jakub Żeberski (MDK Fabryczna Wrocław). Drugie miejsce zajął mistrz FIDE Janusz Żyła (CEKDiM Wrocław), a trzecie Wojciech Kowalczuk (MDK Świdnica).

W turnieju indywidualnym uczestników placówek wychowania pozaszkolnego we wszystkich grupach wiekowych triumfowali zawodnicy CEKDiM Wrocław: do 18 lat – Adrian Starościak; do 14 lat – Tomasz Żyła; do 10 lat – Piotr Kejna; wśród dziewcząt – Justyna Łochina. W klasyfikacji do rankingu 1600 zwyciężył Norbert Jaranowski (MDK Radom) przed Krystianem Kudelą (MDK Świdnica).

Sędzią głównym Mistrzostw był Rafał Siwik. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary i nagrody z rąk Zbigniewa Curyla – dyrektora MDK Świdnica. Wszystkie nagrody ufundował Urząd Miasta Świdnica.