III Festiwal Szachowy Żarów’2015, 17-19.07.2015

Tegoroczny Festiwal Szachowy w Żarowie odbywał się od 17 do 19 lipca i zgromadził ponad osiemdziesięciu szachistów. W tym czasie rozegrano trzy turnieje: klasyfikacyjny turniej juniorów, turniej błyskawiczny oraz turniej szachów szybkich.

W turnieju juniorów zwyciężył Maciej Kurtycz (MKS Rokita Brzeg Dolny) przed Filipem Celebiasem (Akademia Szachowa Gliwice) oraz Jakubem Bartłomowiczem (KSz Jelonka Jelenia Góra). W poszczególnych klasyfikacjach 1. miejsca zajęli: do lat 10 – Filip Celebias; do lat 12 – Jakub Bartłomowicz; do lat 14 – Maciej Kurtycz; do lat 16 – Miłosz Walkowski (UKS ZSO Włoszakowice).

Turniej błyskawiczny wygrał rosyjski arcymistrz Mikhail Mozharov, który wyprzedził Kamila Stachowiaka (KSz Polonia Wrocław) oraz białoruskiego arcymistrza Kirilla Stupaka. Czwarte miejsce zajął arcymistrz Mirosław Grabarczyk (ŻTMS Baszta Żnin). Najlepszą zawodniczką została Zofia Frej (MUKS MDK Śródmieście Wrocław). Najlepszym juniorem był Krzysztof Kanicki (MUKS MDK Fabryczna Wrocław). Nagrodę do rankingu 1999 zdobył Radosław Czachor (KS AZS Politechnika Wrocław). Najlepszym do rankingu 1600 był Tomasz Góreczny (UKS RODŁO Opole).

W kończącym Festiwal turnieju szachoó błyskawicznych triumfował mistrz międzynarodowy Kamil Stachowiak (Polonia Wrocław), który minimalnie wyprzedził arcymistrza Mikhaila Mozharova. Trzecie i czwarte miejsce zajęli ponownie Kirill Stupak i Mirosław Grabarczyk. Najlepszą zawodniczką została Ewelina Buksa (LKS Zarzewie Prudnik), a najlepszym juniorem ponownie Krzysztof Kanicki (MUKS MDK Fabryczna Wrocław). Nagrodę dla najlepszego zawodnika do rankingu 1999 odebrał Krzysztof Mądrawski (ŻKSz Żary), a do rankingu 1600 Miłosz Walkowski (UKS ZSO Włoszakowice).

Dodatkową ątrakcją III Festiwalu Szachowego była symultana szachowa z arcymistrzem Mirosławem Grabarczykiem. Organizatorem imprezy było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz klub szachowy Goniec Żarów. Sędziował autor tych słów.