II Drużynowe Mistrzostwa Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Szachach Szybkich, Świdnica, 10.11.2013

10 i 11 listopada 2013 r. już po raz drugi zostały rozegrane w Świdnicy Mistrzostwa Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Szachach Szybkich (tempo gry: 10’+5”). Organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury im. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego w Świdnicy oraz Miasto Świdnica. Zawody prowadzone przez sędziego klasy pierwszej p. Piotra Kowalaka odbywały się w sali „Klubu Bolko”. W ramach uroczystej ceremonii otwarcia odśpiewano hymn Polski. Mistrzostwa otworzył wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego oraz dyrektor MDK Świdnica – p. Zbigniew Curyl. Do Świdnicy przyjechali szachiści z czterech województw: z mazowieckiego (MDK Radom), z łódzkiego (MDK Ozorków), z opolskiego (MDK Opole) oraz  z dolnośląskiego (MDK Fabryczna Wrocław, MDK Śródmieście Wrocław, ZCEKDiM Wrocław, MDK Świdnica).

Przed Mistrzostwami – 9 listopada – odbył się III Turniej Szachowy o Szablę Piłsudskiego. 10 listopada rozegrano turniej Drużynowych Mistrzostw Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego. Wzięło w nim udział 11 drużyn złożonych z juniorów do 18, 14, 10 lat oraz juniorek. 11 listopada odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Polski Uczestników Placówek Wychowania Pozaszkolnego oraz Indywidualne Mistrzostwa Polski Nauczycieli i Wychowawców Placówek Wychowania Pozaszkolnego.

Na starcie rozgrywek drużynowych stanęło 11 zespołów. Walka o tytuł Drużynowego Mistrza Polski toczyła się do ostatniej rundy pomiędzy drużynami MDK Śródmieście Wrocław, MDK Opole oraz MDK Fabryczna Wrocław I. Na mecie pierwsza z nich wyprzedziła drugą zaledwie o pół małego punktu,
a o punkt trzecią. W klasyfikacji drużyn amatorskich (do rankingu 1600) zwyciężyła drużyna ZCEKDiM Wrocław I przed MDK Radom I oraz MDK Świdnica I.

Na zakończenie rywalizacji puchary i nagrody dla uczestników wręczył p. Zbigniew Curyl – dyrektor MDK Świdnica, który przekazał wszystkim gratulacje od p. Lucyny Frąckiewicz-Godyń – prezes Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego. Dla najlepszych drużyn Polski Związek Szachowy ufundował roczną prenumeratę miesięcznika MAT. Po uroczystym wręczeniu nagród wszyscy uczestnicy Mistrzostw mieli możliwość zwiedzić Katedrę Świdnicką – najstarszy i najbogatszy zabytek w Świdnicy.

Klasyfikacja generalna

M-ceDrużynaRank.PKTPkt.
1MDK Śródmieście Wrocław185012.024.0
2MDK Opole190012.023.5
3MDK Fabryczna Wrocław I180012.023.0
4MDK Fabryczna Wrocław II16507.012.0
5ZCEKDiM Wrocław II16137.010.5

Klasyfikacja amatorska

M-ceNazwa drużynyRank.PKTPkt.
1ZCEKDiM Wrocław I15636.012.0
2MDK Radom16006.010.5
3MDK Świdnica I15505.09.0
4MDK Ozorków13504.010.5
5MDK Radom II13753.010.0
6MDK Świdnica II13633.09.0

Na poszczególnych szachownicach triumfowali wrocławscy szachiści: na pierwszej – Michał Dzikowski (do 18 lat), na drugiej – Michał Hołownia (do 14 lat), na czwartej szachownicy – Helena Sękowska (wśród dziewcząt) – wszyscy z MDK Śródmieście Wrocław. Na trzeciej szachownicy (do 10 lat) najlepszy był Jakub Musiała z drużyny MDK Fabryczna Wrocław I.

Klasyfikacje na szachownicach

M-ceImię i NazwiskoDrużynaPkt.
SZACHOWNICA I
1Michał DzikowskiMDK Śródmieście Wrocław6.5
2Krzysztof KanickiMDK Fabryczna Wrocław I6.0
3Michał WiśniewskiMDK Opole5.5
SZACHOWNICA II
1Michał HołowniaMDK Śródmieście Wrocław6.0
2Aleksander SzmerMDK Opole6.0
3Krzysztof TokarzMDK Fabryczna Wrocław I6.0
SZACHOWNICA III
1Jakub MusiałaMDK Fabryczna Wrocław I6.0
2Tomasz ŻyłaZCEKDiM Wrocław6.0
3Nikodem BialikMDK Opole5.5
SZACHOWNICA IV
1Helena SękowskaMDK Śródmieście Wrocław6.5
2Paulina KopicaMDK Opole6.5
3Natalia RogackaMDK Fabryczna Wrocław I5.0

Serwis turniejowy: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2013/tdr_5537/

MK