XIII Memoriał Szachowy Michała Sośnickiego, Świdnica, 22-26.06.2024

W ramach tegorocznego Memoriału Michała Sośnickiego odbyło się sześć turniejów:

Gr. A – 22.06 – turniej szachów szybkich dla juniorów starszych i seniorów
Gr. B – 22.06 – turniej szachów szybkich dla juniorów w wieku 10-13 lat
Gr. C – 22.06 – turniej szachów szybkich dla juniorów do 9 lat (z możliwością zdobycia V i IV kategorii szachowej)
Gr. D – 23.06 – turniej szachów błyskawicznych dla wszystkich chętnych
Gr. E – 24-26.06 – turniej szachów klasycznych
Gr. F – 24-26.06 – turniej szachów klasycznych

Na starcie turniejów szachów szybkich stanęło łącznie 55 szachistów. 20 osób zagrało w turnieju błyskawicznym, a 23 osoby zmierzyły się w turniejach szachów klasycznych.

W turnieju szachów szybkich dla dorosłych i juniorów starszych (Grupa A) zwyciężył Wojciech Kowalczuk przed Michałem Turkiem (obydwaj KSz GAMBIT MDK Świdnica). Trzecie miejsce zajął Czesław Stec (KSz MIKAMA Świdnica). Wśród juniorek zwyciężyła Roksana Zapolska (GLKS Goniec Żarów). Drugie miejsce zajęła Anna-Maria Michalska (UMKS Na Pięterku Poznań), a trzecie Olesia Litovka (KSz Miedź Legnica). Najlepszym juniorem został Oskar Perek. Drugi był Samuel Jacek, a trzeci Eryk Stokłosa (wszyscy KSz GAMBIT MDK Świdnica).

Turniej szachów szybkich dla juniorów do 13 lat zdominowały juniorki. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła Emilia Ćwirko (KSz GAMBIT MDK Świdnica) przed Wiktorem Stadnikiem (KS Górnik Polkowice), zwycięzcą klasyfikacji wśród chłopców. Kolejne miejsca zajęły Julia Klima (KSz GAMBIT MDK Świdnica) i Yaroslava Litovka (KSz Miedź Legnica). Wśród chłopców do 13 lat kolejne miejsca zajęli Kacper Synowski i Fryderyk Miedziński (obydwaj KSz GAMBIT MDK Świdnica). Wśród juniorów do 11 lat zwyciężył Antoni Piątek (GLKS Goniec Żarów) przed Markiem Mżykiem i Natanielem Maślanką (obydwaj KSz GAMBIT MDK Świdnica).

W turnieju szachów szybkich dla juniorów do 9 lat (Grupa C) w klasyfikacji generalnej oraz wśród chłopców do 9 lat zwyciężył Kamil Walczak przed Aleksandrem Tomczykiem i Ignacym Krukiem (wszyscy trenują w KSz GAMBIT MDK Świdnica). Najlepszą szachistką okazała się Maja Mazur. Drugie miejsce zajęła Natalia Rodziewicz (obydwie KSz GAMBIT MDK Świdnica). Na trzecim miejscu uplasowała się Zofia Kądzioła (GLKS Goniec Żarów). Wśród chłopców do 7 lat zwyciężył Filip Krzysztof przed Bartoszem Rodziewiczem i Alexem Gierulą (wszyscy KSz GAMBIT MDK Świdnica).

W turnieju szachów błyskawicznych po wyrównanej i bardzo ciekawej rywalizacji zwyciężył Czesław Stec (KSz MIKAMA Świdnica), który zgromadził 13 pkt z 15 możliwych. Pół punktu mniej  zgromadził Paweł Handwerkier (Wrocławski KSz HETMAN), a punkt mniej Michał Wojtanowski (KS Górnik Polkowice) oraz Wojciech Kowalczuk (KSz GAMBIT MDK Świdnica).

W turnieju szachów klasycznych (Grupa E) zwyciężył Paweł Handwerkier (Wrocławski KSz HETMAN). Drugi był Jarosław Adamski (KSz MIKAMA Świdnica), a trzeci Samuel Jacek (KSz GAMBIT MDK Świdnica).

W turnieju szachów klasycznych dla zawodników do IV kategorii (Grupa F) z kompletem punktów zwyciężył Kamil Walczak, który wywalczył III kategorię szachową. Drugi był Kordian Witczak, a trzeci Jakub Banasiak (wszyscy KSz GAMBIT MDK Świdnica).