IX Szachowe Mistrzostwa Świdnicy, 26.01.2019

Dziś w świdnickim Klubie Bolko odbyły się IX Szachowe Mistrzostwa Świdnicy. Na ich starcie stanęło 144 szachistów, którzy rozegrali 6 lub 7 rund (w zależności od grupy) systemem szwajcarskim w czterech grupach turniejowych.

Juniorzy starsi oraz seniorzy rywalizowali razem w Grupie A, która została zgłoszona do oceny międzynarodowego rankingu FIDE (aktualizowany co miesiąc ranking Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) pokazuje aktualną siłę gry ponad 300 tysięcy szachistów. Pierwsze miejsce w tym rankingu od 9-ciu lat zajmuje mistrz świata Magnus Carlsen. Najlepszy polski szachista – Jan-Krzysztof Duda – zajmuje obecnie 19. miejsce na świecie). Tytuł mistrza Świdnicy wśród seniorów zdobył faworyt turnieju (posiadający najwyższy ranking) – Kamil Gałuszka. Drugie miejsce zajął Czesław Stec, a trzecie Mariusz Janduła. Najlepszą juniorką do 18 lat okazała się Justyna Łochina, a najlepszym juniorem niespełna 12-letni Oskar Perek. Drugie miejsce zajął Hubert Trzos, a trzecie Marek Lasok.

W Grupie B rywalizowali juniorzy w wieku od 11 do 14 lat. Mistrzynią Świdnicy w tej kategorii została Amelia Pieszczoch, która wyprzedziła Annę-Marię Michalską i Angelikę Kołodziejczyk. Wśród chłopców z kompletem punktów zwyciężył Radosław Zawada, drugi był Jan Molecki, a trzeci Michał Wojtanowski.

Juniorzy do 10 lat rywalizowali ze sobą w Grupie C. Najlepszy wynik wśród dziewcząt uzyskała Roksana Zapolska. Drugie miejsce zajęła Liliana Jarząbek, a trzecie Milena Strugała. Wśród chłopców z kompletem punktów tytuł mistrza Świdnicy zdobył Igor Śliwowski. Drugi był Szymon Łagoda, a trzeci Paweł Kozłowski.

Najmłodsi szachiści rywalizowali w Grupie D (do 8 lat). Mistrzynią Świdnicy w tej grupie została Karolina Gałuszka. Drugie miejsce zajęła Julia Strzeżek, a trzecie Klaudia Kuczak. Wśród chłopców zwyciężył Piotr Goppold. Drugi był Filip Hennig, a trzeci Fryderyk Miedziński.

Najmłodsza uczestniczka turnieju to 4,5-letnia Oliwia Perek. Najstarszym graczem był 81-letni pan Henryk Bohuszewicz.

W specjalnej klasyfikacji rodzinnej zwyciężył Kamil Gałuszka wraz ze swoją córką Karoliną.

Organizatorami imprezy byli Urząd Miejski w Świdnicy, Młodzieżowy Dom Kultury im. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego oraz Stowarzyszenie Klub Szachowy GAMBIT MDK Świdnica. Sponsorami turnieju obok organizatorów byli: Pomoc z Toyoty oraz Księgarnia Eureka.

Turniej sędziowali nauczyciele szachów w MDK: Marcin Korzekwa i Wojciech Kowalczuk. W przeprowadzeniu zawodów pomagali im: Leszek Matus i Adam Brożbar (Dział imprez MDK) oraz Krzysztof Perek, Marcin Kruk i Marek Śliwowski (Stowarzyszenie Klub Szachowy GAMBIT MDK Świdnica).